نکات مهم در خرید سنگ مرمریت

دسته بندی ها


پروژه ها


مرمریت فلیم-طرح دار
انواع مرمریت طرح دار
مرمریت چرمی-طرح دار
مرمریت بوش همرد-طرح دار
مرمریت هوند
مرمریت پالیش
نکات مهم در خرید سنگ مرمریت

 

نکات مهم در خرید سنگ مرمریت

نکات مهم در خرید سنگ مرمریت ساختمانی موضوع مورد بحث ما در این مقاله می باشد. خرید سنگ از ارکان مهم ساختمان سازی است. اهمیت آن به قدری است که حتی می‌تواند در فروش موفق یا ناموفق واحدهای ساختمان نیز تاثیر بگذارد. عوامل مختلفی درانتخاب سنگ مورد نیاز ساختمان دخیل هستند که از آن جمله می‌توان به ارزش پروژه‌ی مربوط و محل ساختمان اشاره کرد.

 

محل استفاده از سنگ

سنگ‌های مختلفی که در ساختمان سازی استفاده می‌شوند عبارتند از: سنگ تراورتن، سنگ مرمریت، سنگ گرانیت، سنگ مرمر، سنگ چینی و غیره. نکته‌ی حائز اهمیت در خرید سنگ مرمریت ویژگی‌های این سنگ است. توجه داشته باشید که بر اساس این ویژگی‌ها محل استفاده از آن در ساختمان تعیین می‌شود.

 

کیفیت فرآوری سنگ

نکته‌ی مهم دیگر که انتخاب و خرید سنگ مرمریت و سایر سنگ‌ها باید مد نظر داشت، کیفیت فرآوری سنگ و دقت به کار رفته در هنگام این فرآیند است. کیفیت مناسب سنگ و درخشندگی آن بر ارزش ملک خواهد افزود. همچنین لبه‌های سنگ باید سالم باشند؛ اگر لبه‌های سنگ ریخته باشند سنگ بدقواره می‌شود و بر کیفیت و زیبایی تاثیر منفی می‌گذارد.

 

ضخامت و سورت سنگ

دو عامل مهم دیگر در انتخاب و خرید سنگ مرمریت و سنگ‌های دیگر، ضخامت و سورت سنگ است. ضخامت از لحاظ حمل و نقل و نیز نصب اهمیت دارد. و سورت نیز از لحاظ زیبایی چرا که اگر سنگ در دسته‌ی درستی سورت نشده باشد، باعث می‌شود محل نصب سنگ منظره‌ی بدی پیدا کند. در ادامه به صورت اختصاصی به سنگ مرمریت خواهیم پرداخت.

 

نحوه‌ی تشخیص سنگ مرمریت

مرمریت در واقع نام علمی برای یک سنگ نیست. این سنگ در ایران به این نام معروف است و در واقع هم معادل ماربل است هم سنگ‌هایی را که در زیرمجموعه‌ی ماربل قرار نمی‌گیرند، در خود جای می‌دهد. با وجود این توضیحات، مرمریت سنگی آهکی است. هر سنگ آهکی که در زمره‌ی سنگ‌های مرمر و تراورتن نباشد، در زیرمجموعه‌ی مرمریت قرار می‌گیرد. خود سنگ مرمریت گونه‌های مختلفی دارد که عبارتند از: مرمریت کلسیتی، مرمریت منیزیتی، مرمریت کلسیتی دولومیتی و مرمریت دولومیتی.

 

رنگبندی سنگ مرمریت

رنگبندی سنگ مرمریت که به خاطر وجود ناخالصی‌ها شکل می‌گیرد از رنگ‌های سفید تا قرمز، کرم، قهوه‌ای، صورتی، مشکی، سبز و غیره وجود دارد.

تشخیص سنگ مرمریت از سنگ تراورتن برای افرادی که تخصص ندارند، دشوار است. این افراد باید برای تشخیص سنگ مرمریت به پشت آن نگاه کنند؛ سنگ مرمریت، سنگی رگه‌دار و فاقد خلل و فرج است.

 

نکات مهم در خرید سنگ مرمریت
نکات مهم در خرید سنگ مرمریت

 

خلاصه نکات مهم در خرید سنگ مرمریت

به طور خلاصه نکات زیر در خرید سنگ مرمریت، مانند دیگر سنگ‌ها، اهمیت دارند:

مقاومت فشاری،

جذب آب سنگ،

کاربرد سنگ،

شکل و اندازه‌ی سنگ،

ذخیره‌ی سنگ،

قیمت سنگ،

نوع فرآوری سنگ ،

رنگ سنگ

نداشتن ترک، شیار، شکستگی، رگه سست، پوسیدگی، خلل و فرج.

 

در خرید سنگ مرمریت به چه نکاتی باید دقت کرد؟

در خرید سنگ مرمریت دو نکته‌ی مهم را باید در نظر داشت: سنگ مرمریت چه ویژگی‌هایی دارد؛ سنگ مرمریت برای چه بخش‌ها و فضاهایی از ساختمان مناسب است. از سنگ مرمریت برای فضاهای داخلی ساختمان استفاده می‌شود و بیشترین استفاده را در کف واحدها دارد. در نتیجه مواردی که برای نماها و فضاهای داخلی و کف هر بنایی اهمیت دارند، در انتخاب سنگ مرمریت نیز اهمیت دارند. پیشتر در همین مقاله به مواردی که در هنگام خرید سنگ اهمیت دارند اشاره کردیم. در اینجا این موارد را با در نظر گرفتن کاربردها، در خصوص خرید سنگ مرمریت بیشتر توضیح می‌دهیم.

 

مقاومت فشاری سنگ

گفتیم که سنگ مرمریت در نما و کف استفاده می‌شود. وقتی خرید سنگ مرمریت برای نما انجام می‌شود، حداقل مقاومت فشاری سنگ باید 300 کیلوگرم بر سانتیمتر باشد. در صورتی که خرید سنگ مرمریت برای کف بنا انجام می‌شود، باید دقت داشته باشید که مقاومت فشاری آن برای واحدهای مسکونی 270 کیلوگرم بر سانتیمتر، برای واحدهای تجاری و اداری 500 کیلوگرم بر سانتیمتر و برای پارکینگ‌ها و محوطه‌ها 900 کیلوگرم بر سانتیمتر باشد.

 

جذب آب سنگ نما

جذب آب سنگ نما نیز باید حداکثر 2 درصد باشد. البته میزان جذب آب سنگ برای نمای داخلی اهمیتی ندارد. از لحاظ کاربرد، سنگ مرمریت برای نمای بیرونی مناسب نیست بنابراین باید دقت داشت که از آن فقط در نماهای داخلی استفاده شود.  در خصوص سنگ مرمریت برای کف بنا نیز باید به کاربری محل استفاده‌ی سنگ دقت کنید. سنگ انتخابی باید جذب آب پایینی داشته باشد. اگر برای محلی که آبریزی در آن زیاد است از سنگی با جذب آب بالا استفاده شود، سنگ لکه لکه شده و شکل آن بد می‌شود. از لحاظ کاربری، برای واحدهای مسکونی، اداری و تجاری کف‌پوش سنگ مرمریت مناسب است اما برای کف پارکینگ، محوطه‌ها و پیاده روها بهتر است از دیگر انواع سنگ مثل تراورتن و گرانیت استفاده شود.

 

چه سنگ مرمریتی برای کجا مناسب است؟

استفاده از هر سنگی بستگی به محلی که در آن نصب می‌شود و ویژگی‌ها و کاربری خاص آن محل دارد. به عنوان مثال، برخی از سنگ‌های مرمریت دارای ماهیت آهکی بوده و جذب آبشان بالاست. در نتیجه نمی‌توان از این نوع سنگ‌های مرمریت در سرویس بهداشتی و آشپزخانه استفاده کرد. همچنین باران، سرما، گرما و هوا برای این نوع سنگ مناسب نیست چرا که آب، انقباض و انبساط باعث خوردگی آن می‌شوند. بیشتر انواع مرمریت در برابر ضربه مقاوم نیستند و به همین دلیل برای محل‌های پر رفت و آمد نیز توصیه نمی‌شوند. به طور کلی سنگ مرمریت بیشتر در داخل ساختمان استفاده می‌شود؛ در دیواره‌ی راه پله، دیواره‌ی پارکینگ و کف.

برای ارتباط با کارشناسان فروش ما به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

برای پیوستن به شبکه های اجتماعی ما کلیک کنید.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس بازرگانی


مکان ما روی نقشه


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صنایع سنگ نیایش می باشد.
WWW.NIAYESHSTONE.COM تنها وب سایت رسمی نیایش می باشد. صنایع سنگ نیایش در داخل و خارج از ایران هیچ شعبه یا نمایندگی فروش دیگری ندارد.